Opór obywatelski to forma pozbawionego przemocy sprzeciwu wobec ucisku, niesprawiedliwości i szkód środowiskowych. Jest on prowadzony przez zwykłych ludzi i ruchy społeczne. W kontekście zmian klimatycznych, opór cywilny przeciwko systemowi paliw kopalnych jest uzasadniony prawem, moralnością i długoterminowymi interesami planety i jej mieszkańców; jest oparty na ciągłych naruszeniach naszych rządów federalnych i stanowych w podżeganiu do korporacyjnej degradacji klimatu; i jest wymagany przez potrzebę zbudowania nowego społeczeństwa, w którym sprawiedliwość i zrównoważenie ekologiczne zastąpią korupcję i przemoc obecnego reżimu. Prawo do angażowania się w opór obywatelski opiera się na podstawowych i niezaprzeczalnych prawach do zdrowej planety i sprawiedliwej przyszłości.
Żyjemy w epoce kryzysu klimatycznego. Zmiany składu atmosfery, spowodowane przede wszystkim spalaniem paliw kopalnych, powodują znaczne podniesienie się poziomu mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, susze oraz masowe przemieszczenia społeczne i polityczne. Przyspieszone ocieplenie będzie postępować przez co najmniej kilka dekad, nieproporcjonalnie wpływając na najbardziej wrażliwych mieszkańców planety. Podczas gdy niestabilność klimatu na ogromną skalę jest już nieunikniona, dalsze emisje dwutlenku węgla zapewniają jeszcze bardziej katastroficzne perspektywy na przyszłość.
Kryzys klimatyczny jest kryzysem społecznym. Dwa stulecia wydobycia gazu, ropy i węgla odbyły się w ramach systemu eksploatacji i ogólnego ataku na nie-ludzką naturę. Stosowanie paliw kopalnych przyniosło wprawdzie korzyści materialne, ale napędzało nadmierną konsumpcję i nierówności ekonomiczne, powodując szkody, które obecnie znacznie przewyższają korzyści. Kontynuacja wydobycia tych paliw, pomimo wyraźnych dowodów na ich trującą naturę i gotowej dostępności alternatyw, służy wzbogaceniu klasy rządzącej kosztem ubogich, planety i przyszłych pokoleń. Ciągłe wykorzystywanie paliw kopalnych powiększa nierówności i wzmacnia hierarchie - w tym te oparte na rasie, płci, klasie, seksualności, zdolności i innych tożsamościach - które są endemiczne dla ustanowionego porządku.
Wspólnoty i aktywiści w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie prowadzili tę walkę przez lata i artykułowali pilną potrzebę oporu. Uznając historyczne niesprawiedliwości naszego obecnego systemu politycznego oraz prawo do samostanowienia rdzennych narodów w granicach Stanów Zjednoczonych - jak również sprzeczności i ograniczenia amerykańskiego systemu prawnego - użyteczne może być rozważenie prawnych podstaw cywilnego oporu przeciwko systemowi paliw kopalnych. Poniższe zasady klimatycznego oporu obywatelskiego są opracowane jako źródło informacji dla osób i społeczności zaangażowanych w walkę o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym z uwzględnieniem sprawiedliwości klimatycznej.
Uzależnienie od paliw kopalnych jest uzależnieniem zaprojektowanym. Rządy i firmy produkujące paliwa kopalne współpracują ze sobą, aby zapewnić opłacalność produkcji i aby cena wydobycia, rafinacji, transportu i spalania paliw kopalnych była ponoszona przede wszystkim przez ich ofiary. Ci, którzy czerpią największe korzyści z tego procesu - prywatni spekulanci i ich publiczni obrońcy - twierdzą, że zużycie energii jest kwestią wyboru konsumenta. Przez dziesięciolecia unikali odpowiedzialności, ukrywali przed opinią publiczną wiedzę o klimacie i odwracali uwagę od polityczno-instytucjonalnego aparatu stanowiącego podstawę systemu paliw kopalnych. Ich umocnienie kontroli politycznej zniekształciło procesy demokratyczne i odizolowało ich od woli społeczeństwa.
Rząd i społeczeństwo obywatelskie okazały się niezdolne do sprostania temu wyzwaniu. Dziesięciolecia wysiłków mających na celu przekonanie instytucji publicznych i korporacji do porzucenia ich destrukcyjnych zachowań zakończyły się niepowodzeniem, czego kulminacją jest absurdalny, ale wymowny fakt, że po latach rekordowych temperatur i ekstremalnych zjawisk pogodowych, najpotężniejszy rząd na ziemi zaprzecza teraz samej rzeczywistości zmian klimatycznych. Jest już za późno, by czekać, aż władze wykonawcze, ustawodawcze lub agencje - często dokooptowane przez te same branże, które mają za zadanie regulować - uznają konieczność działania.
Każde twierdzenie o prawnym uprawnieniu do wydobycia, transportu i sprzedaży paliw kopalnych jest z założenia nieważne. Nie ma prawa do spustoszenia planety i jej mieszkańców. Wręcz przeciwnie, nie zajmując się kryzysem klimatycznym i utrwalając system paliw kopalnych, korporacje i rządy naruszyły prawo stanowe, federalne i międzynarodowe.
Te nadzwyczajne naruszenia skutkują prawem do oporu ze strony ludu. Zgoda ludu jest predykatem demokratycznych rządów i może być cofnięta, gdy instytucje rządowe utraciły zaufanie do społeczeństwa. Podstawowe prawo ludu do zastąpienia skorumpowanego reżimu nowym porządkiem społecznym opartym na sprawiedliwości i równości jest niezbywalne [ímmutable] i nie wymaga sankcji prawnych.
Prawo uznaje tę zasadę za słuszny opór. Doktryna konieczności, dzięki której jednostki są usprawiedliwione w naruszaniu litery prawa, by służyć większemu interesowi, była przez tysiąclecia zatwierdzana przez kodeksy i tradycje prawne, w tym przez amerykańskie prawo zwyczajowe i statuty różnych stanów. Przepisy uznające prawo do obrony siebie, innych i własności dostarczają dodatkowych uzasadnień dla oporu. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stwierdza, że ludzie “w ostateczności mogą się odwołać do buntu przeciwko tyranii i uciskowi”, a dokumenty założycielskie naszego narodu opierają się na zasadzie oporu wobec niesprawiedliwych rządów.
Zgodnie z Konwencją Ramową Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Stany Zjednoczone są prawnie zobowiązane do “zapobiegania niebezpiecznej antropogenicznej ingerencji w atmosferę”. Jest również zobowiązane na mocy Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych do utrzymania “warunków . . w których każdy może korzystać z praw obywatelskich i politycznych, jak również z praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych”. Przyczyniając się bezpośrednio do emisji niebezpiecznych poziomów dwutlenku węgla oraz podważając warunki stabilnego społeczeństwa, pomimo pełnej wiedzy o szkodliwości zmian klimatycznych, rząd federalny naruszył te zobowiązania wynikające z międzynarodowych traktatów.
Te zasady prawne (i inne, które mogą zostać wyartykułowane lub rozwinięte) ilustrują prawo do nieagresywnego oporu wobec systemu paliw kopalnych i wspierających go działań rządów federalnych, stanowych i lokalnych. Ten opór jest uzasadniony ekstremalnym i egzystencjalnym zagrożeniem zmian klimatycznych dla wszelkiego życia ludzkiego i nie-ludzkiego. Prawo do oporu jest ponadto uzasadnione sprawiedliwością, moralnością i prawem ludzi do wycofania swojej zgody na rząd, który działa wbrew ich interesom.
Niezależnie od tego, jaką formę przybierze ten opór bez użycia przemocy - a jest on już realizowany w społecznościach na całym świecie - ci, którzy stawiają czoła systemowi paliw kopalnych, mają rację w swojej walce o lepszy świat.
Przeczytaj trzy inspirujące akty oporu wobec klimatu: